Néhány kelet-európai sörfőzdét a világ legjobbjai között tartanak számon, a szocializmus évei alatt azonban ezen országok söriparába kevés tőke áramlott be, így sok közülük tönkrement. A hidegháború után a megmaradt sörfőzdék nagy részét a multik gyorsan felvásárolták.
Lengyelországban több mint 70 sörfőzde van, beleértve a kisebb, helyi sörfőzdéket is. Ezek közül több tervezi, hogy ismét főzni kezd egy helyi specialitást, a felsőerjesztésű, füstös ízű búzasört, aminek a neve:
grodziskie. Ez a sör még a lager előtti időkben volt divat, utoljára pedig az 1990-es évek elején főztek ilyet Grodziskban.
A lengyel sörökkel azért is van szerencsénk, mert itthon könnyen beszerezhetőek a különlegességek is. Az „átlagosabb” sörök pedig bármely hipermarketben megtalálhatóak, bár a viszonylag alacsony árat sok emberben valószínűleg a gyengébb minőséggel azonosítja magában. De ez nem így van.
Ami még újdonságnak hat a lengyel sörökben, az az, hogy egyre több cég árulja söreit 6,5 dl-es kiszerelésben. Ezek közül a két személyes kedvencem a
Zywiec, és a
Tyskie. A Zwiec 5,6 %-os és a Tyskie is hasonló erejű. Még az erősebb lengyel sörökben, amik 8-9 %-osak, megfigyelhető az, hogy közel sem érezni rajtuk ekkora alkohol százalékot.
Mindemellett pedig rendkívül könnyen csúsznak, főleg persze nyáron. Szintén érdemes még megkóstolni a Barley Gold-ot, a Morbraz-t.
Ha jártatok már Lengyelországban, ti is tapasztalhattátok, hogy hány és hány fajta kis különlegesség létezik. Érdekes ugyanakkor, hogy a lengyel nép rendkívül vallásos is, ennek ellenére nem nagyon találni apátsági söröket, mint például Belgiumban.
Meg kell még jegyezni, hogy a lengyelek vodkásak inkább. Talán kicsit hasonló cipőben járnak, mint mi magyarok, mégpedig hogy nem a sör a nemzeti italuk, de a sörkultúrájuk egyre fejlettebb.
A jó söreik már megvannak hozzá.
Kóstoltatok már lengyel sört?