Melyik a jobb: az üveges vagy a dobozos sör? Egyáltalán mi a különbség? Vagy hisztek azoknak, akik szerint a bor egészségesebb, mint a sör? És az igaz, hogy a sör hizlal? A leghíresebb sörmítoszok nyomában jártunk!
Összeszedtük a leghíresebb mítoszokat, örök dilemmákat, most pedig kiderül, mi az igazság!
#1 Mítosz: A sör akkor a legjobb, ha a lehető leghidegebben szolgáljuk fel
Sokszor ha sörreklámot látunk, mindig jéghidegnek, már-már fagyottnak mutatják a söröket, a sörösüvegeket. Azonban ha alig pár fokosra hűtött sört kóstolnánk, nem éreznénk annak minden aromáját, ezért a szakértők azt javasolják, hogy 7-10 fokos hőmérsékletű sört fogyasszunk a teljes ízélmény érdekében.
#2 Mítosz: Az üveges sör jobb, mint a dobozos sör
Két fő aggodalomra okot adó tényt vet fel fel az, hogy a sört üvegekbe palackozzák: az oxigén és a fény. Tudni illik a tudósok is egyetértenek abban, hogy pont emiatt a két tény miatt nem tökéletesek: idővel ugyanis az oxigén kiszökik a kupak alól, így annak az íze egyre inkább olyan lehet mint egy kartonnak, a fény pedig áttör az üvegen át, így egy idő után a sör kissé büdössé válhat emiatt.
A szakértők szerint tehát a legrosszabb palackok azok, amik tiszta üvegből készülnek és lecsavarható kupakosan készülnek (mint általában a sörök nagy része).
#3 Mítosz: A bor egészségesebb mint a sör
Ha arról van szó, hogy a bor mennyire egészséges, akkor legfőképp konkrétan az egyik összetevőjére gondolnak legtöbben: egy "resveretrol" nevű molekulára. Ez a molekula pedig nagyon divatos és felkapott mostanában, amikor az egészség összetevőiről van szó. Valójában, ha összehasonlítjuk, a sör hasonló részecskéi is ugyanolyan hatásosak, mint a boré.
Sőt, ahogy mi is írtunk korábban a sör jótékony hatásairól, úgy a szakértők is kiemelik a sör több meglepő jótékony hatását. Például az antioxidánsok területén, amik a konkrétan a zsír oxidációját serkentik - ebben a sör simán veri a bort.
#4 Mítosz: A sörtől sörhasunk lesz
Kikérjük magunknak! Úgy tűnik, hogy aki megalkotta a "sörhas" kifejezést, valójában nagyon utálhatta a sört. A sörben lévő kalóriák valójában semmivel nem növelik jobban az elhízást, mint bármilyen más ételben lévő kalóriák.
Sőt, a sör kalóriatartalma kisebb, mint az azonos mennyiségű almaléé. A különbség az, hogy a sör kalóriái nem okoznak teltségérzést, ezért könnyebben eszünk hozzá kiadós ételeket.
#5 Mítosz: Ha melegen vesszük a sört, akkor melegen is kell tárolni
Az oxidácó (az oxigén és a sör közötti lassú reakció) a friss aromák legnagyobb ellensége. Ez a folyamat tulajdonképpen már akkor elkezdődik, amikor a sör elhagyja a gyárat. A melegtől pedig gyorsul az oxidáció folyamata. Így ahogy megvesszük a sört, egyből hűtsük is!
De akkor miért tárolják egyáltalán a sört melegen, nem hűtve a boltokban? Ennek praktikus oka van: nincs elég helyük erre a célra. Egyébként ideális körülmények között 0-4 fok között javasolt a sör tárolása.
#6 Mítosz: A sör boldoggá tesz
Ezzel aztán nem vitatkozunk, sőt, van aki ezt megcáfolná? Az amerikai kutatók kimutatták, hogy a sör fogyasztása közben fellépő boldogságérzet nem a sör alkoholtartalmától, hanem az ízétől függ. Egyetlen korty elfogyasztása az alanyokban elemelte a dopamin kiválasztását az agy jutalmazási központjában. Ez játszik szerepet a függősék kialakulásában is, szóval csak óvatosan!
Ti milyen mítoszokat, tévhiteket ismertek még?
Forrás:
http://www.menshealth.com/guy-wisdom/beer-myths-busted
http://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/sorrel_kapcsolatos_tevhitek_miert_tesz_boldogga/20140424160905