Mindegy, hogy nagyvárosi gazdag orvos, vagy egy kis faluban élő segédmunkás nyolc általánossal…az alkoholizmus nem válogat!
Micsoda bevezető, hatásvadászat felsőfokon…:) Na jó, ez olyan dolog, amit komolyan kell venni. Az tény, hogy mi, magyarok szeretjük az alkoholt. Nem iszunk sokat, csak épp annyit, hogy előkelő helyen legyünk a halálozási arányban. Az alkoholizmus 800 000-1 000 000 embert érint az országban, ami elég komoly szám.
Mitől alakulhat ki?
Az egyik ok a genetika. Van, aki jobban bírja az alkoholt, van aki kevésbé. Készítettek ezzel kapcsolatban felmérést, amiből kiderült, hogy már az óvodások 20 százalékának szervezete az átlagnál gyorsabban bontja le az alkoholt, többségük családjában van is legalább egy alkoholista.
A tinédzserek közül a gyors alkohollebontók 90 százaléka alkoholista lett 15 éven belül, a lassú lebontóknál ez csak 10%.
A másik ok pszichológiai. Mind tudjuk, hogy az alkoholizmus a többi függőséghez hasonlóan pótcselekvés. Tehát vagy valamilyen probléma elől menekülünk, vagy túl sivárnak találjuk az életünk és ezzel dobjuk fel. Eric Berne, amerikai pszichiáter szerint az emberi élet játszmákból áll, az alkoholizmus is az. Adott a férj, aki képtelen igazán közel engedni magához a feleségét, a házasságuk ellaposodott, érzelem nulla. Tudva, vagy tudat alatt, a férjben benne van, hogy ha iszik, akkor a feleségből reakciót vált ki, könyörög, hogy ne igyon, vagy haragszik és üvöltözik, teljesen mindegy, a lényeg, hogy vele foglalkozik, érzelmek vannak, akár verekedés is.
Másnap még egy kicsit beszélnek róla, aztán minden megy tovább. Berne pedig azt mondja, hogy a férj pontosan ezeket a helyzeteket akarja újra mindig, ami kibillenti őket az egyhangúságból, ezért lesz alkoholista.
Ki az alkoholista?
A WHO szerint az a férfi, aki több, mint 40 g tiszta alkoholt fogyaszt naponta, sörben mérve ez kb. két üveg. Nőknél ennek a fele a megengedett. Ez az a mennyiség, amit túllépve az egészségünket kockáztatjuk, de nem kell ennyit inni, hogy alkoholistának mondhassuk magunkat.
Az az alkoholista, aki elveszti a kontrollt az ivás felett. Ez így elég egyszerű megfogalmazás, viszont ez a legpontosabb. Szerintem az számít annak, aki reggel is iszik. Tuti, hogy a reggeli felest egészséges ember nem akarja igazán.
Következmények
Az alkohol egy általános sejtméreg, tehát gyakorlatilag minden szervre rossz hatással van. Azért vannak, amiket különösen szeret, kedvence a máj, így a leggyakoribb következmény a májzsugorodás. A másik a magas vérnyomás, emiatt gyakori a szívinfarktus és az agyvérzés. Az egy dolog, hogy ez a közvetlen hatása a szervekre, azonban a betegségek nagy része az alkohol közvetlen hatása miatt alakul ki, ezeket hívjuk hiánybetegségeknek. Mivel magas az energiatartalom, emberünk nem érez éhséget, ezért a táplálkozás egyoldalú lesz, nem jut a szervezetbe elég B-vitamin, folsav, kálcium és magnézium.
A szervi károsodások mellett híresek az idegrendszerre sem túl kedvező hatások. Mint ahogy a viccekben mondják, az alkohol közvetlenül és közvetetten is blokkolja az agyműködést, ami magas szintű elhülyüléshez vezet előbb-utóbb.
És akkor még nem is beszéltünk az elvonási tünetek okozta örömökről…
Ti mennyit isztok? Elindítottunk egy szavazást, check it!