Az első részben az alsóerjesztésű sörök főbb típusait mutattuk be, most pedig akármilyen furcsa is: jöjjenek a felsőerjesztésű sörök.
Búzasör
A búzasör, azaz Weiβbier vagy Weizenbier nagy hagyománnyal rendelkezik, ősét már a babilóniaiak is nagy kedvvel fogyasztották.
A jelenleg ismert búzasörhöz már sokkal jobban hasonlított a középkorban bajor hercegek udvari sörfőzdéiben készített ital, amit fehér sörnek neveztek, s a 30 éves háború után rátaláló franciák el is nevezték az „észak pezsgőjének” ezt az árpa- és malátakeverékből készített felsőerjesztésű sörfajtát.
A fehér sör a köznyelvben egyet jelent a búzasörrel, azonban készítési módjukban felfedezhetünk néhány különbséget.
Előbbi egynegyed rész búzamalátával, 7-8% extrakttartalommal, míg utóbbi legalább egyharmad, de inkább fele búzamalátával és 12-14%-os extrakttartalommal készül, alkoholtartalma pedig 5% körül van.
A búzasörök jellemzői a könnyen felismerhető búzaaroma és a kiemelkedően savanykás íz, mely erőteljes szénsavassággal párosul.
Ale
A britek söre, felsőerjesztésű, jellegzetes gyümölcsös ízhatása a domináns és rengeteg változata van színben, ízben és erősségben is.
Az Ale sörök alkoholtartalma 4-6%, kevés szénhidráttal és kisebb habképződéssel készülnek, ennyi az, ami általánosságban elmondható, ezen kívül minden sörgyár a saját receptje szerint készíti, és ezek rendesen különböznek is egymástól.
Vannak olyanok, amik kevés komlóval készülnek, ezek a Milde Ale-ek és vannak a Bitter Ale típusú sörök, amiben nagyon magas a komlótartalom. További altípus lehet a Pale Ale, ami világos színű és a barna színű Brown Ale.
Sout
Sötétbarna, majdnem fekete, felsőerjesztésű sörfajta, a stout szó jelentése: erős. 7-10% maláta felhasználásával, néha karamell-maláta hozzáadásával készül, magasnak számító komlóadaggal.
Egyes Stout fajták készítéséhez a malátán kívül pörkölt árpát és pelyhesített árpát is adnak. Előbbitől a kapja a sör különleges, intenzív ízét.
Porter
A Stout elődje, eredetileg 1730-ban találták fel, nevét a portások után kapta. A London melletti Shoredith nevű kisvárosból származik, majd begyűrűzött Írországba és az írek nemzeti italává vált. Színe sötét, alkoholtartalma magas, ászokolási ideje akár egy év is lehet.
Színét a belekevert cukor, keserű ízét pedig az üröm adja. A Porter egy nagy extrakttartalmú, 18%-os sör, melyet 7-10% malátával és 600-700 g/hl komlóadag felhasználásával készítenek.
Trappista sör
Belgiumban és Hollandiában a trappista szerzetesrendek által előállított sörfajta. A 6-9% alkoholtartalommal bíró sörök színe bronz, esetleg sötétbarna.
Létezik erősebb és könnyebb változata, utóbbit a mindennapokban, előbbit ünnepeken isszák. Legtöbbször 0,33 literes palackokban kerülnek eladásra.