Melyek a lepnépszerűbb sörök? Melyik sörből adták el a világon a legtöbbet? Mi a menő az USA-ban, Brazíliában, Japánban?
Sokan tévesen azt hiszik, hogy a legtöbbet az államokban a Budweiserből adják el, de valójában a kistesó a listavezető már 2001 óta, ez pedig a Bud Light kb. 16%-os piaci részesedéssel. A Bud Light azonban nem elégszik meg ezzel a címmel, az egész világon ő az első, ráadásul úgy, hogy az államokon kívül csak Kanadában, Mexikóban, Kolumbiában, Írországban és Svédországban forgalmazzák. Az USA-t tekintve a második helyen áll a Budweiser, a Miller Lite, a Coors Lite és a Corona Extra. Lájt lájt lájt, ez kell oda, nehogy megártson.
Kanada
A jenkik riválisában van annyi versenyszellem és nacionalizmus, hogy –ha csak hajszállal is, de- a hazai sör megelőzze a fentebb említetteket, ez pedig a Labatt Blue. A második és a harmadik helyen a Coors Lite, illetve a Molson Canadian áll.
Brazília
A világ ötödik legnépesebb országának saját italáról elsősorban a Caipirinha jut eszünkbe, pedig készítenek ott sört is, nem kis sikerrel. A teljes piac harmadát tudhatja magáénak a Skol, utána jön a Brahma 20%-al, majd az Antarctica 14%-al.
Mexikó
Nem meglepetés, hogy itt a világ egyik legnépszerűbb söre, a 150 országban kapható Corona mindent visz, a legtöbbet ebből adnak el, ráadásul az USA importlistáján is első helyen áll a Heinekent megelőzve. Második a Tecate, harmadik a Dos Equis. Érdekesség, hogy Tecate light változata is nagyon menő, pedig Mexikóban az ilyen fajta söröknek nincs túl nagy piaca.
Németország
A világ egyik legnagyobb sörhatalma, kb. 1300 sörgyár van az országban, ennél többet csak az USA tud felmutatni. Annak ellenére, hogy tartományonként nagyon különbözőek a sörfogyasztási szokások, van néhány cég, aki uralni tudja a piacot. Az elsőszámú márka a Krombacher, utána jön a Bitburger, a Warsteiner, végül a Becks amiből a legnagyobb exportsöre Németországnak.
Hollandia
Még egy ország, ami híres a söreiről. Nagyon koncentrált sörpiacról van szó, messze első a Heineken, megelőzve az Amstelt, azonban nagy versenyzésről nem beszélhetünk e két sör között, ugyanis 1968 óta mindkét márka egy tulajdonos kezében van. Harmadik a sokkal kevésbé ismert Grolsch.
Belgium
Azt gondolnánk, hogy a Stella Artois a nyerő, hiszen ez a világon a legnagyobb számban eladott belga sör, mégis úgy látszik senki nem lehet próféta a saját hazájában, a belga piacon csak 8%-ot tudhat magáénak, jóval lemaradva a 40%-ot birtokló Jupilertől. Ahogy a hollandoknál, itt sem véres azért a verseny, mindkét márka a világ egyik legnagyobb sörgyára, az InBev kezében van.
Japán
A szaké hazája, ahol a teljes alkoholpiac 60%-át a sör adja, míg az említett nemzeti ital mindössze 8%-át, tehát nem lehet azt mondani, hogy a japánok nem szeretik a sört. Első az Asahi Super Dry, követői pedig a Kirin, a Sopporo és a Suntory.
Kína
A kínai piac vezetője a Tsingtao, az egyetlen olyan sör az országban, amelynek folyamatos és agresszív exportkampánya van, ezért ez a világon a legkedveltebb kínai sör. Utána jóval lemaradva következik a Zhujiang és a Ynjing.
A világ kedvenc söre tehát a Bud Light, a brazilok is írtózatos mennyiségű sört fogyasztanak, a japánok szintén, de melyik az az ország ahol nem szeretik ezt az italt?